پیچ اینستاگرام نوین فوم
کليک کنيد

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی، رنگ اپوکسی با کفپوش رزین اپوکسی یکی از کفپوش های پرطرفدار برای پوشش سطوح مختلف است. کفپوش اپوکسی یکی از شناخته شده فناوری های کفسازی ساخته شده از رزین مصنوعی است. این کفپوش نوعی کفپوش بدون درز و زیباست که قابلیت اعمال روی سطوح موزاییکی، سیمانی، فلز و سنگ را دارد. رزین اپوکسی به صورت مایع روی سطوح پخش شده و پس از مدت کوتاهی خشک شده و یک سطح پلیمیری سخت و یکپارچه را تشکیل می دهد. در محیط­های کاری، تجاری و صنعتی، کفپوش­های رزین اپوکسی به دلیل طیف گسترده­ای از خواص مطلوب رزین اپوکسی، گزینه­ ای محبوب برای پوشش­ دهی کف­ محسوب می­شوند. همچنین زیبایی کفپوش اپوکسی آنرا گزینه ای مطلوب برای کفپوش فروشگاه و رستوران، کفپوش آشپزخانه، سرویس بهداشتی و فضاهای عمومی کرده است.

کفپوش اپوکسی مسکونی

کفپوش اپوکسی چیست؟

به طور خلاصه، کفپوش اپوکسی نوعی کفپوش کف از رزین مصنوعی است که به عنوان محافظ روی لایه­ های بتنی قرار می­گیرد. کفپوش اپوکسی به صورت مایع روی کف ریخته و اجرا می شود و پس از خشک شدن یک سطح محکم و شفاف را تشکیل میدهد. سطح جذاب و چشمگیر کفپوش اپوکسی مناسب کف سازی در پروژه های مسکونی، اداری و تجاریست. مواد تشکیل دهنده کفپوش اپوکسی از قرار زیر است:

 • هاردنر اپوکسی یا سخت کننده 
 • رزین اپوکسی
 • فیلرها و پرکننده ها
 • رنگ اپوکسی

کفپوش اپوکسی

اپوکسی شناخته شده ­ترین فناوری پوشش­ دهی کف است که به دلیل خواص مکانیکی و شیمیایی خوب آن شهرت یافته است. کفپوش­های اپوکسی را می­توان در طیف گسترده­ای از رنگ­ها، سبک­ها و جلوه ­ها یافت. با این حال، دسته­ بندی­های مختلفی از سیستم­های کفپوش اپوکسی برای کاربردهای متنوع موجود است. گاهی اوقات زمانی که اصطلاحات کفپوش به جای یکدیگر استفاده می شود، سردرگمی ایجاد می­شود، به عنوان مثال، پوشش = کفپوش، این از نظر فنی دقیق نیست زیرا هر یک اصطلاحات مختلف مشخصات و ویژگی­ های مربوط به خود را دارند.

مشخصات کفپوش های رزین مصنوعی

نوع نام شرح ماهیت ضخامت
۱ مهر و موم کف دو یا چند لایه با حلال یا آب اعمال می­شود LD تا ۱۵۰ میکرومتر
۲ پوشش کف دو یا چند لایه بدون حلال اعمال می­شود LD/MD 150 تا ۳۰۰ میکرومتر
۳ پوشش کف ساختمانی دو یا چند لایه بدون حلال اعمال می­شود MD 300 تا ۱۰۰۰ میکرومتر
۴ کفپوش چند لایه سیستم­های پوششی با لایه­های متعدد که به سیستم ساندویچی معروف است MD/HD بیشتر از ۲ میلی متر
۵ کفپوش اعمال شده با جریان اغلب به عنوان کفپوش خود تراز کننده و داشتن سطح صاف شناخته می­شود MD/HD 2 تا ۳ میلی متر
۶ کفپوش رزینی سیستم­های پرشده با ماله، عموما دارای پوشش سطحی برای به حداقل رساندن تخلخل و ایجاد سایش سطحی هستند MD/HD بیشتر از ۴ میلی متر
۷ کفپوش قابل جریان سنگین داشتن سطح صاف HD/VHD 4 تا ۶ میلی متر
۸ کفپوش رزینی سنگین سیستم­های پرشده با ماله، به طور موثر در سراسر ضخامت خود غیرقابل نفوذ هستند VHD بیشتر از ۶ میلی متر

کفپوشهای اپوکسی پر استفاده:

 • کفپوش اپوکسی طرح سنگ 

 • کفپوش اپوکسی سه بعدی

 • کفپوش اپوکسی پلی آمین

 • کفپوش اپوکسی آنتی باکتریال

کاربردهای کفپوش اپوکسی

 • کفپوش اپوکسی برای پارکینگ
 • کفپوش اپوکسی برای حمام  
 • کفپوش اپوکسی دستشویی 
 • کفپوش اپوکسی پشت بام و روف گاردن 
 • کفپوش اپوکسی براق
 • کفپوش بیمارستانی
 • کفپوش اپوکسی سرویس بهداشتی

انواع کفپوش اپوکسی

از نظر زیبایی شناسی، کفپوش­های اپوکسی بسیار متنوع هستند و در طیف گسترده­ ای از رنگ ها و جلوه­ ها تولید می­شوند. این ویژگی­ها آنها را برای تاسیسات و مکان­های صنعتی و تجاری مناسب می­کند. چند نوع کلی کفپوش اپوکسی وجود دارد که عبارتند از:کفپوش اپوکسی دکوراتیو

 • Epoxy Terrazzo Flooring

کفپوش اپوکسی Terrazzo یک کفپوش رنگارنگ، تزئینی، بادوام و بدون درز است. این نوع کفپوش با ترکیبی از اپوکسی رنگی و مصالح منتخب (مانند سنگ مرمر، مروارید، شیشه، گرانیت و غیره) ایجاد می­شود. پس از سفت شدن مخلوط، کفپوش آسیاب شده و صیقل داده می­شود و سنگدانه­ها را نمایان می­کند و سطحی صاف، تزیینی و مقاوم به کف می­دهد. کفپوش­های اپوکسی Terrazzo نه تنها بسیار تزئینی و بسیار بادوام هستند، بلکه فقط به تعمیر و نگهداری ساده نیاز دارند و طول عمر فوق العاده­ای دارند (بیش از ۴۰ سال). این سیستم کف به دلیل زیبایی، دوام و طول عمر برای مکان­های تجاری بزرگ ایده ­آل است.

 • Epoxy Flake Coating

کفپوش‌های اپوکسی پولکی با اندازه‌های مختلف تکه‌های پراکنده روی پوشش پایه اپوکسی رنگی ایجاد می‌شوند و در نهایت با یک درزگیر شفاف مقاوم به پایان می‌رسند. این کفپوش تزئینی سطحی را ایجاد می­کند که به راحتی تمیز می­شود و مقاومت خوبی در برابر مکان­های پرتردد و مواد شیمیایی دارد. کفپوش اپوکسی پولکی برای مغازه­ها، نمایشگاه­ها، رستوران­ها و مدارس در میان بسیاری از مکان­های تجاری دیگر ایده­آل می­باشد.

 • Epoxy Floor Coatings

کفپوش  اپوکسی گاهی اوقات به عنوان رنگ اپوکسی نیز شناخته می­شوند. روکش‌ها عموماً در یک رنگ یکنواخت هستند و می‌توان آن‌ها را به صورت مات یا براق انتخاب کرد. کفپوش­های اپوکسی عموماً برای مناطقی با فعالیت­های سبک تا متوسط استفاده می­شود و این می­تواند برای مناطق صنعتی یا تجاری باشد. از آنجایی که لیست بلندبالایی از انواع و گزینه‌های پوشش‌های اپوکسی وجود دارد، بهتر است با یک متخصص کفپوش مشورت کنید تا بهترین کفپوش را به دست آورید.

 • Epoxy Self-Levellers

کفپوش­های اپوکسی خود تراز (SL) دسته ­ای از کفپوش­ها هستند که پس از ریختن بر روی بستر، خاصیت خود صاف شوندگی دارند. به طور کلی، سیستم­های خود تراز بین ۱ تا ۳ میلی متر اعمال می­شوند و به صورت مایع برای نصب سریع اعمال می­شوند و در نتیجه یک روکش صاف و بدون درز ایجاد می­شود. فرمولاسیون غنی از رزین اپوکسی SL یک روکش بادوام بسیار قوی را برای محیط‌های پرتردد فراهم می‌کند.

 • کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک Antistatic Epoxy Flooring

کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک پوششی بدون درز و سایش را ایجاد می­کند که از تجمع بار الکترواستاتیک روی سطح کف جلوگیری می کند. سیستم­های کف ضد الکتریسیته ساکن باید با الزامات استانداردهای آنتی استاتیک مطابقت داشته باشند و برای انتقال ایمن بار استاتیک که می­تواند از یک شخص تولید شود به نقاط ارت تعریف شده طراحی شده باشند. سیستم­های کفپوش آنتی استاتیک خاصی وجود دارد که به طور خاص برای تردد کم، متوسط و زیاد طراحی شده است. کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک معمولاً در آزمایشگاه‌ها، اتاق‌های استریل و مراکز تخصصی پردازش مواد غذایی استفاده می‌شود. معمولاً به عنوان بخشی از پیشگیری از ESD (تخلیه الکترواستاتیک) در محیط‌هایی که حاوی تجهیزات حساس یا محتویات انفجاری هستند، با محیط‌هایی که شامل بخش‌های الکترونیک، هوافضا، خودرو و داروسازی هستند، استفاده می‌شود.کفپوش اپوکسی

 

روکش­های اپوکسی

کفپوش‌های اپوکسی بخشی از سیستم کف‌پوش‌های متوسط تا سنگین هستند و معمولاً به‌عنوان یک لایه زیرین سنگین برای پرداخت انواع کف‌پوش‌های رزینی (مانند پوشش‌های ضد لغزش، پوشش‌های اپوکسی خود تراز و غیره) استفاده می‌شوند. به عنوان یک نوع ضخیم‌تر از لایه‌های کف، ضخامت معمولی کفپوش اپوکسی بین ۴ تا ۶ میلی‌متر است. از آنجایی که روکش‌های اپوکسی ضخیم‌تر هستند، معمولاً برای ایجاد یک سطح صاف و یکنواخت باید ماله‌کشی شوند. روکش­های اپوکسی دارای استحکام بالا هستند و در برابر ضربه مقاومت عالی دارند. خواص ضد اسمز نیز ممکن است در ویژگی­های منحصر بفرد اپوکسی گنجانده شود تا به عنوان یک غشای ضد رطوبت عمل کند. با این ویژگی­ها این محصول برای سیستم­های کف­سازی در محیط­های صنعتی مانند کارخانه های تولید، فرآوری غذا و نوشیدنی و چندین مورد دیگر ایده­ آل هستند.

مزایای کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی در مقایسه با کفپوش­های دیگر مانند وینیل، کاشی یا فرش دارای امتیازات و مزایای متعددی است.

زیبایی و جلوه: کفپوش اپوکسی را می­توان به عنوان یک سطح کف بدون درز و تمیز کردن آسان با طیف گسترده­ای از گزینه­ های رنگی مختلف برای انتخاب و همچنین انواع سطوح (براق و مات) استفاده کرد. دیگر طراحی­های منحصر بفرد آن شامل افزودن ریزتراشه­ های رنگی و افزودنی­های رنگدانه فلزی می­باشد.

نگهداری: از آنجایی که اپوکسی یک گزینه کفپوش بدون درز و غیرقابل نفوذ است، بستر بتنی از مواد شیمیایی، خاک، مایعات و سایر آلاینده­ ها محافظت می­شود. این کار باعث می‌شود که کف‌ها به راحتی تمیز شوند و فقط به یک دستگاه شوینده کف ساده یا تمیز کردن استاندارد با یک پاک‌کننده چند منظوره نیاز باشد. کفپوش­های اپوکسی به غیر از تمیز کردن آسان نیاز به تعمیر و نگهداری زیادی ندارند و آنها را به گزینه­ای عالی برای استفاده از آنها به مدت طولانی تبدیل می­کند.

ایمنی: یکی از مزایای که درباره کفپوش اپوکسی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، توانایی آن در ایجاد سطح ضد لغزش با پخش شن و ماسه بر روی پوشش بدنه مرطوب در هنگام اجرا است. این یک جنبه مهم برای فضاهای تجاری یا صنعتی است زیرا ایمنی ساکنان همیشه یک نگرانی اصلی است.

ماندگاری: سطح تردد و فشار روی کفپوش اپوکسی می­تواند از تردد افراد پیاده تا تردد کامیون و لیفتراک متفاوت باشد.کفپوش اپوکسی صنعتی می­تواند در برابر استفاده روزانه از طیف گسترده­ای از تجهیزات مقاومت کند. به عنوان یک ماده مقاوم در برابر سایش و مواد شیمیایی، کفپوش اپوکسی می­تواند انتظارات طولانی مدت اکثر تولید کنندگان صنعتی را برآورده کند.

سازگار با محیط زیست: به عنوان یکی از متنوع­ترین گزینه­های کفپوش، کفپوش اپوکسی برای محیط­های مختلف مانند صنعتی، تجاری، پزشکی، تولید مواد غذایی و نوشیدنی، حمل و نقل هوایی، تفریحی، مراقبت­های بهداشتی، حمل و نقل، تولید، آموزشی، خواربار فروشی، خرده فروشی و بسیاری موارد دیگر عالی است. بسیاری از محلول­های تولید شده توسط برای ساخت کفپوش­­های اپوکسی به گونه­ای فرموله شده­اند که فاقد حلال هستند و حاوی مقادیر کمی از ترکیبات آلی فرار هستند که خطرات زیست محیطی ایجاد نمی­کنند.

کفپوش اپوکسی

قیمت کفپوش اپوکسی

هزینه تامین مواد و نصب بسته به اندازه، طراحی، چیدمان و نوع کفپوش اپوکسی متفاوت خواهد بود. هزینه ­های پس از نصب آن به دلیل مقاومت بالای آنها با طول عمر و دوام زیاد، ناچیز است.

 هزینه و قیمت کفپوش اپوکسی 

یکی از سوالات مهم برای کف سازی قیمت کفپوش اپوکسی است. نصب و شرایط اجرای کفپوش اپوکسی در پروژه های مختلف متفاوت است، بنابراین هزینه­ نصب در هر پروژه یا مکانی به طور چشمگیری متفاوت است. مجموعه‌ای از عناصر شامل روش استفاده از اپوکسی، هزینه‌های نیروی کار، مواد و تجهیزات، اندازه اتاق، آماده‌سازی محل و انتخاب اپوکسی در قیمت نهایی کفپوش اپوکسی تاثیرگذارند. برخی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت کفپوش اپوکسی از قرار زیر است.

 1. نوع رزین اپوکسی

هنگامی که تصمیم گرفتید که کفپوش اپوکسی بهترین گزینه برای مکان شما است، باید بین کفپوش­های اپوکسی مبتنی بر آب، پایه حلال و اپوکسی جامد یکی را انتخاب کنید. از آنجایی که اپوکسی جامد بادوام­ترین در میان سه مورد است، معمولاً گران­ترین گزینه است.

اپوکسی مبتنی بر آب نازک‌تر، کار کردن با آن آسان‌تر و دوام کمتری نسبت به سایر گزینه‌ها دارد و معمولاً مقرون به صرفه‌ترین گزینه است. اپوکسی مبتنی بر حلال بین این دو گزینه قرار می­گیرد، زیرا از اپوکسی مبتنی بر آب قوی­تر است اما به اندازه اپوکسی جامد بادوام نیست. هزینه نهایی شما بر اساس نوع اپوکسی که انتخاب می­کنید متفاوت است، اما اکثر مواقع بین  بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزارتومان در هر مترمربع، هزینه دارد.

 1. روش نصب 

هنگام نصب کفپوش اپوکسی، شما یا پیمانکارتان می­توانید از چندین روش کاربردی استفاده کنید. بهترین روش کاربردی برای نصب کفپوش اپوکسی بر حسب زیرسازی و شرایط استفاده می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک حلال مبتنی بر آب به راحتی نصب می­شود و نباید تأثیر قابل توجهی بر هزینه­ های نصب کفپوش شما بگذارد. با این حال، اگر رنگ اپوکسی جامد را انتخاب کنید، باید زمان و بودجه بیشتری را به نصب اختصاص دهید، زیرا این فرآیند می­تواند پیچیده باشد. به طور کلی، نصب اپوکسی جامد نیاز به یک متخصص دارد، زیرا نیاز به ابزار و تجربه خاصی دارد. همچنین اگر جنبه­های تزئینی را به کفپوش اپوکسی خود اضافه کنید، مانند تراشه­های فلزی مورد استفاده در کفپوش اپوکسی متالیک، تکه­های تزئینی یا رنگی، باید انتظار پرداخت هزینه بیشتری را داشته باشید.

 1. مواد و تجهیزات

برای نصب کفپوش اپوکسی، به مواد و تجهیزات تخصصی از جمله غلتک­های میخ­دار، جاروبرقی خشک و مرطوب، واشر برقی، اسکاج و سمپاش نیاز دارید. اینها را اغلب می­توان به عنوان بخشی از کیت کفپوش اپوکسی خریداری کرد. علاوه بر این، برای جلوگیری از ناهماهنگی در نصب، به تجهیزات محافظ و کفش­های مخصوص نیاز دارید.

 1. اندازه و مساحت محل نصب

اندازه محیط شما به طور قابل توجهی بر هزینه کلی نصب کفپوش اپوکسی تأثیر می­گذارد. از آنجایی که مکانهای بزرگتر به مواد، زمان و نیروی کار بیشتری نیاز دارند، معمولاً هزینه بیشتری نسبت به مناطق کوچکتر دارند. به طور کلی، شما می­توانید انتظار داشته باشید که برای مکان­های بزرگتر هزینه بیشتری بپردازید، حتی اگر خودتان این کار را انجام دهید. البته ممکن است در برخی موارد هزینه­ ها قابل مقایسه باشد. به عنوان مثال، انتخاب یک اپوکسی ارزان قیمت برای نصب در یک محیط بزرگ ممکن است با فضای کوچکتر با گران­ترین اپوکسی قابل مقایسه باشد.

 1. آماده سازی محیط نصب

قبل از نصب کفپوش اپوکسی، باید کف را آماده کنید. اپوکسی ممکن است بدون آماده سازی مناسب به درستی نچسبد و در نتیجه سطحی پایین­تر از آن ایجاد شود. شما باید آماده­ سازی­های لازم را برای اطمینان از یک روکش زیبا، بادوام و بدون درز انجام دهید. کار آماده ­سازی بر اساس نوع مکان و زیرسازی محل نصب متفاوت خواهد بود. زیرا برخی از طبقات به آمادگی بیشتری نسبت به سایرین نیاز دارند. یک نصاب ماهر می تواند کمک زیادی به شما کند.کفپوش اپوکسی پارکینگ

 

سوالات متداول

 • کفپوش اپوکسی در چه مکان­هایی قابل استفاده است؟

کفپوش اپوکسی همه کاره است و می­تواند در محیط­های مختلف مانند گاراژهای مسکونی، تاسیسات صنعتی، فضاهای تجاری، بیمارستان­ها و آزمایشگاه­ها استفاده شود.

 • کفپوش اپوکسی چقدر دوام دارد؟

طول عمر کفپوش اپوکسی به عواملی مانند کیفیت نصب، نوع اپوکسی مورد استفاده و میزان تردد افراد یا وسیله نقلیه بستگی دارد. به طور کلی، می­تواند بین ۵ تا ۲۰ سال یا بیشتر دوام بیاورد.

 • آیا کفپوش اپوکسی به راحتی تمیز می شود؟

بله، این محصول به راحتی تمیز می­شود. سطح صاف و بدون درز آن در برابر کثیفی و لکه مقاوم است و تمیز کردن منظم با آب و کف معمولاً کافی است.

 • آیا کفپوش اپوکسی را می­توان روی کفپوش­های موجود نصب کرد؟

در برخی موارد، کفپوش اپوکسی را می­توان روی کفپوش­های موجود نصب کرد، اما آماده­سازی سطح مناسب برای چسبندگی بسیار مهم است. کف موجود باید تمیز، خشک و عاری از آلودگی باشد.

 • معایب کفپوش اپوکسی چیست ؟

در حالی که کفپوش اپوکسی بادوام است، می­تواند در معرض آسیب اشعه ماوراء بنفش باشد که منجر به زرد شدن یا تغییر رنگ شود. اگر مایلید کفپوش شما در برابر اشعه uv مقاوم باشد می توانید از کفپوش پلی یورتان استفاده کنید. همچنین در هنگام خیس­ شدن می­تواند لغزنده باشد، بنابراین می­توان از مواد افزودنی برای بهبود کشش استفاده کرد.

 • آیا کفپوش اپوکسی در صورت آسیب دیدن قابل تعمیر است؟

بله، آسیب­های کوچک به کفپوش اپوکسی اغلب قابل تعمیر است. میزان تعمیر بستگی به شدت آسیب دارد.

محصولات پیشنهادی