پیچ اینستاگرام نوین فوم
کليک کنيد

عایق صوتی درب – چگونه درب را ضد صدا کنیم ؟

آذر ۲۷, ۱۳۹۷
نوین فوم

عایق صوتی درب، از عبور امواج صوتی به داخل و بیرون فضایی که درب بر آن واقع شده است جلوگیری می‌کند. در ساختمان‌ها، درب‌ها یکی از محل‌های عبور صدا هستند. گاهی اوقات زیر درب‌ها با چهارچوب فاصله دارد، گاهی نامرغوب بودن جنس درب صدا اجازه عبور صدا را می‌دهد، گاهی ممکنه چهارچوب‌ها وضعیت مناسبی نداشته باشند و … دلایل دیگری وجود دارد که باعث عبور صدا می‌شود.

درب ضد صدا که به آن درب آکوستیک هم می‌گویند، به‌وسیله عایق صوتی درب ساختمان بر روی آن به وجود می‌آید. گاهی به محیط بی‌سروصدا نیاز داریم تا کاری را با تمرکز انجام دهیم یا استراحت کنیم. بعضی‌اوقات هم به درب‌های آکوستیک نیاز داریم تا سروصدای ایجادشده از طرف ما دیگران را آزار ندهد.

درب ضد صدا

عایق صوتی درب در مکان‌های مختلفی کاربرد دارد. ازجمله این اماکن می‌توان درب کارخانجات یا درب‌های صنعتی، درب اداری مانند اتاق مدیرعامل، استودیو صدابرداری، اتاق کنفرانس، سالن سینما و تئاتر، سالن تیراندازی، کتابخانه‌ها، منازل و بسیاری امکان دیگر را می‌توان نام برد. جالب است بدانید که درب‌های ضد سرقت، درب‌های عایق صوت نیز هستند.

دلایل عدم وجود عایق صوتی درب:

عایق صوتی درب به روش‌های گوناگونی تولید می‌شود. گاهی بر روی درب، گاهی داخل آن. برخی مواقع در مواد اولیه تولید درب‌ها از مواد ضد صدا استفاده می‌کنند. بعضی‌اوقات درب‌ها مشکلی ندارند بلکه چهارچوب‌ها باید به‌جای عایق صوتی درب، آکوستیک شوند. گاهی تنها درزبندی درب‌ها و چهارچوب‌ها کافی ست تا از ورود و خروج صدا جلوگیری شود و بسیاری موارد دیگر.

انواع عایق صوتی درب:

ازنظر تولید عایق صوتی درب‌ها می‌توان به به‌طورکلی دودسته درب هسته‌دار و بدون هسته را نام برد.

درب‌های بدون هسته: همان درب‌های توخالی هستند عایق صوتی درب در آن‌ها معنی ندارد. این‌ها واقعاً توخالی نیستند بلکه داخل آن‌ها از کارتن یا مقواهای فشرده پرشده است. هزینه ساخت آن‌ها بسیار پایین، وزنشان کم است و به‌راحتی باز و بسته می‌شوند و به‌هیچ‌وجه عایق صوتی نیستند. افرادی که می‌خواهند از سروصدا جلوگیری کنند باید ضمن درزگیری درب و چهارچوب‌ها، می‌توانند از مواد زیر در عایق نمودن درب استفاده کنند. انواع عایق صوتی درب، عبارت‌اند از:

  • عایق صوتی درب، جنس پشم سنگ:

این عایق به دلیل سازگاری با محیط‌زیست، امن‌ترین عایق صوتی درب می‌باشد. این ماده در درب ساختمان‌های اداری، استودیو ضبط صدا، هتل، سینما، ایستگاه‌های متروی درون‌شهری و … استفاده می‌شود. مزیت مهم عایق پشم سنگ در عایق‌کاری، این ست که به دو روش از عبور صدا جلوگیری می‌کند. اول این‌که اجازه انتقال صدا به درب را نمی‌دهد و دوم این‌که خود، جاذب صداست. عایق پشم سنگ توان جذب صوت و ارتعاشات آن را در حد بالایی دارد.

  • عایق صوتی درب، جنس چرم:

لمسه درب چرمی ضد صدا

چنانچه بر روی درب‌های بدون هسته چرم کوبی داشته باشید، می‌توانید از ورود صدا تا حدی جلوگیری نمایید. این کار به درب لمسه یا لمسه در نیز معروف است.  متخصصین نوین فوم میتوانند لمسه کاری درب را برای شما جهت ضد صدا کردن درب به سرعت انجان دهند. اگر در خانه سگ یا حیوان خانگی نگه میدارید و صدای پارس سگ باعث آزار همسایه ها میشود لمسه کردن درب ممکن است گزینه مناسبی باشد. در این صورت می‌توانید درب‌ چرم بت قابلیت عایق صدای بسبار بالا داشته باشید. از درب چرمی عایق میتوان برای عایق صوت کردن درب اتاق کنفرانس و صداگیری دفتر مدیرعامل در ادارات و شرکت ها نیز استفاده کرد.

  • عایق صوتی درب، جنس سرب:

عایق صوتی درب از جنس سرب، ویژگی‌های خاصی دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌های آن بالا بودن وزن مخصوص، توان بالا در جلوگیری از عبور صدا، نرمی مخصوص می‌باشد. بالا بودن وزن مخصوص باعث کاهش ارتعاشات صوتی است. در حقیقت سرب در این درب‌ها مانند یک سپر عمل می‌کند تا ارتعاشات صوتی نتوانند از آن عبور کنند.

نرمی ورق سرب نیز ارتعاشات صوتی را کاهش می‌دهد. سرب برخلاف پشم سنگ، ورق نازکی است که بدون افزودن حجم درب، در آن قابل استفاده می‌شود و به‌عنوان عایق صوتی درب قابل استفاده است. اگرچه سرب نمی‌تواند مانند پشم سنگ عایق صوتی درب باشد ولی ارتعاشات و فرکانس‌های پایین را کنترل می‌کند. در سالن‌های کنسرت و سینما، در استودیوهای ضبط صدا می‌توانند آن را استفاده کنند.

  • عایق صوتی درب، جنس فوم:

گاهی بین دولایه درب، فوم تزریق می‌کنند. در این صورت عایق صوتی درب به‌راحتی در درب‌های بدون هسته اجرا می‌شود. این فوم‌ها از جنس پلی آورتان، پلی استایرن، فوم الاستومری و مینرال وول است. با تزریق فوم، درب‌ها کاملاً ضد صدا نمی‌شوند و بهتر است چرم کوبی نیز روی آن‌ها انجام شود.

صداگیری درب خانه

درب‌های هسته‌دار:

درب‌های هسته‌دار همان درب‌های توپر هستند، این درب‌ها سنگین‌تر از درب‌های بدون هسته هستند. این درب‌ها از چوب کامپوزیت ساخته می‌شوند. همین امر باعث سنگین شدن آن‌ها است. این درب‌ها برای مکان‌هایی مانند مهدکودک‌ها، استودیو ضبط، اماکن مسکونی و … استفاده می‌شوند. درب‌های پرشده با فوم و پشم سنگ ازجمله درب‌های هسته‌دار هستند.

درزبندی جهت عایق صوتی درب:

از مهم‌ترین عوامل در عایق صوتی درب‌ها، درزبندی است. درزبندی چهارچوب، بین چهارچوب و درب، بین چهارچوب و دیوار ازجمله موارد مهم در عایق صوتی درب هستند.

  • درزبندی چهارچوب: چهارچوب واقعاً باید چهار طرف داشته باشد. امروزه برای صرفه‌جویی در هزینه ساخت‌وساز، چهارچوب‌ها سه طرف دارند و آستانه چهارچوب نادیده گرفته می‌شود. به همین دلیل نمی‌تواند وظیفه خود را به‌درستی اجرا کند. البته بعضی‌اوقات به دلیل پاگیر بودن آستانه چهارچوب، آن را نمی‌سازند؛ اما می‌توان به طریقی این کار را انجام داد که حداقلِ مزاحمت را در رفت‌وآمد، ایجاد کند. در ضمن ملات‌ریزی در آستانه درب نیز از نکات بسیار مهم در شکل‌گیری عایق صوتی درب است.

صداگیری درب

  • درزبندی بین چهارچوب و درب:

در عایق صوتی درب، مابین درب و چهارچوب از واشرهایی استفاده می‌کنند که باعث ضد صدا شدن درب می‌شود. بعضی‌اوقات، این واشرها از نوعی هستند که در مقابل آتش‌سوزی منبسط می‌شوند و مانع عبور دود و آتش به داخل می‌شوند. در این صورت به درب ضد حریق نیز تبدیل می‌شود.

 

  • درزبندی بین چهارچوب و دیوار:

درزهای بین چهارچوب و دیوار باعث عبور صدا می‌شوند. برای از بین بردن این درزهای داخلی باید درزبندی انجام داد. این کار با فوم پلی‌یورتان انجام می‌شود. این فوم‌ها را در درزهای بین چهارچوب و دیوار اسپری می‌کنند تا تمام درزها را بپوشاند. اما درزهای بیرونی را با واشرهای مخصوص می‌پوشانند تا منفذی برای عبور صدا باقی نمانده باشد.

برای مشاوره رایگان جهت صداگیری درب دستشویی و اتاق ، صداگیری دیوار مشترک ، صداگیری پنجره و کف و عایق صدا کردن دیوار، صداگیری اتاق مشاوره و دفتر، صداگیری اتاق خواب و  درب آپارتمان جهت جلوگیری از صدای پارس سگ با مشاورین نوین فوم تماس حاصل فرمایید. نوین فوم با کمترین قیمت صداگیری درب و دیوار ساختمان شما را انجام میدهد.

[ratings]

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *