پیچ اینستاگرام نوین فوم
کليک کنيد

وزنه بدنسازی

آبان ۱, ۱۳۹۷
نوین فوم

وزنه بدنسازی، متداول‌ترین ابزار برای پرورش عضلات است. از این وزنه جهت افزایش قدرت و حجم عضلات بدن به کار می‌رود. در تمرینات اصلی ورزش‌های زیادی همچون بدن‌سازی، وزن‌برداری، نیروی دریایی، بازی‌های کوهستانی، پرتاب دیسک و غیره همگی وزنه بدنسازی مورد نیاز است. در دیگر ورزش‌ها همچون فوتبال، فوتبال آمریکایی، بیس‌بال، بسکتبال، هاکی، ورزش‌های رزمی، قایق‌رانی، کشتی و غیره از وزنه بدنسازی در تمرینات آمادگی جسمانی استفاده می‌شود.

تمرینات بدنسازی

تمرینات بدنسازی قدرت و حجم فیزیکی عضلات را افزایش می‌دهد. وزنه بدنسازی نوعی از ابرازِ تمرینات بدنسازی است که با استفاده از وزنه، مقاومت و قدرت عضلات افزایش داده می‌شود. ورزش‌های هوازی موجب افزایش استقامت عضلات و ورزش‌های کششی موجب افزایش انعطاف‌پذیری عضلات می‌گردد. اغلب وزنه بدنسازی را مختص ورزش بدنسازی می‌دانند در حالی که این ابزار ورزشی کاربرد فراگیری در همۀ ورزش‌ها دارد و کلاً برای آمادگی جسمانی مفید است. وزنه بدنسازی برای هر دو دستۀ زنان و مردان کاربرد دارد.

وزنه بدنسازی

انواع وزنه بدنسازی

وزنۀ بدنسازی عموماً در دو نوع هالتر و دمبل موجود است. هر دو نوعِ این ابزار در وزن‌های گوناگون وجود دارند. دمبل‌ها و هالترها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند و ورزشکاران از آنها برای تقویت عضلات گوناگون بهره می‌برند.

اگر شما قصد دارید عضلات بدن خود را قوی و حجیم سازید، وزنه‌های بدنسازی اعم از هالتر و دمبل ابزار بسیار مناسبی برای ان کار هستند. شما برای ساختن عضلات قوی نیازی به تجهیزات رؤیایی ندارید، آنچه شما نیاز دارید وزنه‌های بدنسازی است. بهتر آن است که وزنه‌های بدنسازی را بشناسید و از بین آنها آنچه نیاز اکنون شماست برگزینید.

هالتر

هالتر دارای میلۀ فلزی نسبتاً بلندی است که وزنه‌ها به دو سر آن وصل شده‌اند. برای بلند کردن هالتر باید از هر دو دست استفاده کرد. و تمریناتی که باهالتر انجام می‌شود عموماَ سخت‌تر و سنگین‌تر از تمرینات با دمبل است. هالترها دارای وزن ثابتی نیستند و وزنه‌های دو طرف آن قابل تعویض می‌باشند. بنابراین با خرید یک میله و چند وزنه شما هالترهایی با وزن‌های گوناگون خواهید داشت. بلند کردن هالتر به دو شکل ایستاده و دراز کشیده روی کفپوش گرانولی قابل انجام است.

بلند کردنِ هالتر می‌تواند رضایت‌ و خرسندی برای شما به ارمغان آورد. هیچ چیز مانند بلند کردن یک دسته فولادی و قدرت فوق‌العاده‌ای که در عضلات مرده مدفون شده است، خوشایند نیست. اما اگر حس می‌کنید هالتر فشار زیادی به شما وارد می‌کند، دمبل‌ها می‌توانند برای شما کاربردی‌تر باشند.

دمبل

بر عکس هالتر دمیل وزنه‌ای کوچک است شامل یک میلۀ بسیار کوتاه و دو وزنه که به دو طرف آن وصل شده‌اند. هر دمبل را تنها با یک دست باید بلند کرد و اگر قصد دارید در آن واحد از هر دو دست استفاده کنید باید از یک جفت دمبل استفاده نمایید. دمبل‌ها حجم چندانی ندارند و می‌توانید آنها را در هر جایی با خود ببرید اعم از باشگاه، منزل و یا هتل. تنها با چند جفت وزنه، می‌توانید حرکات ورزشی‌ روتینی داشته باشید. کار کردن با دمبل‌ها آن هم تنها به مدت ۳۰ دقیقه در روز به شدّت عضلات بدن شما را تقویت خواهد کرد.

دمبل‌ها یک خصوصیت ویژه دارند و آن خصوصیت این است که می‌توان از آنها برای تقویت عضلات موضعی استفاده کرد و تنها بخشی از بدن را درگیر نمود. دمبل طوری طراحی شده است که شما می‌توانید به وسیله آن هریک از گروه‌های عضلانی خود مانند قفسه سینه، پشت، شانه، پهلوها، شکم، بازوها و ران‌ها را به کار بگیرید. به این ترتیب هر اندام به طور مستقل حرکت می‌کند که البته در این موارد باید مراقب باشید مرکزیت بدن خود را محکم نگه دارید تا به یک سمت خم نشود و راست بمانید.

برخلاف هالتر، دمبل دارای انواع بسیار گوناگونی است و نه تنها نوع قابل تنظیم آن وجود دارد که دمبل‌ ثابت هم موجود است که وزن ثابتی دارد و وزنه‌های آنها قابل تعویض نیست. دمبل‌های ثابت وزن‌های مختلف دارند. دمبل نیم کیلویی، دمبل یک کیلویی، دمبل ۵ کیلویی، دمبل پیلاتس، دمبل ایروبیک، دمبل بانوان و غیره همه و همه در بازار موجود است.

کاربرد وزنه بدنسازی

وقتی وزنه بدنسازی را بلند می‌کنیدف وزنی بیش از معمول بر عصلات خود تحمیل می‌کنید. نظر بر آن است که وقتی بدن وزنی بیش از معمول را تحمّل می‌کند، عضلات همراه با استخوان‌ها و بافت هم‌بند قوی‌تر می‌شوند. این در حالی است که بافت عضلانی کمتر می‌شود. وقتی متابولیک بافت ماهیچه‌ای نازک بیشتر از میزان چربی بدن فعال است، بدین معنی است که کالری بیشتری را در طول روز می‌سوزاند، حتی زمانی که ورزش نکنید.

توجه داشته باشید که وزنه‌های بدنسازی در انواع و اقسام مختلف و با وزن‌های گوناگون وجود دارد. در هنگام خرید دقّت نمایید که وزنه‌ای مناسب با نیاز خود برگزینید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *